• Bilaterární EU projekt studentů gymnázia Vysoké Mýto

• 11.06.2019 11:45
      • Bilaterární EU projekt studentů gymnázia Vysoké Mýto

• V rámci projektu Erasmus+, KA2 (což je bilaterální jednoroční projekt s francouzskou školou Lycée Maurice Genevoix v Ingré) jsme navšívili Francii. Název projektu je Rok 1968 - mezinárodní a politické hnutí v Evropě se zaměřením na Francii a Československo. Společně s našimi zahraničními partnery jsme se zaměřili na literární díla a dokumenty z tohoto období, a průběžně vytvořili společný vzdělávací, studentský portál politického a kulturního dění v obou zemí v 60. letech 20. století, zejména kolem roku 1968.
        Ve dnech od 29. 3. – 3. 4. 2019 navštívili francouzští studenti naše město a naši školu. Každý z nás měl svého francouzského studenta, kterému jsme poskytli veškeré zázemí. Francouzští studenti s námi absolvovali ples pořádaný ZUŠ VM, navštívili několik míst v okolí Vysokého Mýta, navíc se také mohli seznámit s výukou na našem gymnáziu nebo mohli ochutnat stravu naší školní jídelny. Školní výuka probíhala pro návštěvu z Francie v anglickém jazyce. Hodiny chemie a matematiky byly velmi zajímavé v teoretické rovině, hodiny výtvarné výchovy a hudební výchovy byly zcela originální a kreativní. Také jsme se věnovali práci na našem projektovém blogu, kde jsme analyzovali prezentace francouzských studentů. Kromě Vysokého Mýta jsme s francouzskými studenty navštívili město Litomyšl, zámek Nové Hrady a na konec i hlavní město Prahu. Společně jsme prošli místa vztahující se k událostem v srpnu 1968. V Litomyšli jsme měli společné aktivity v místní galerii a zajímavou prohlídku města, kde jsme svým partnerům přiblížili historii a památky města. Během týdne, který s námi studenti strávili, jsme společně nasbírali mnoho zkušeností a nových zážitků, na které asi jen tak nezapomeneme.
        Ve dnech 12. – 18. 5. 2019 jsme navštívili naše zahraniční partnery v jejich rodné Francii. V pondělí ráno jsme společně posnídali ve škole Maurice Genevoixe v městě Ingré. Poté jsme ve škole měli připravené skupinové aktivity, kde jsme prověřili naše znalosti partnerských zemí společně se sportovními soutěžemi. Během pobytu jsme měli možnost si prohlédnout nádherné historické město Orléans asi 7 kilometrů vzdálené od Ingré. V Orléans jsme viděli katedrálu Sainte-Croix d'Orléans, náměstí a Orleánské zahrady. Dále jsme navštívili slavný hrad Chambord a perlou celého pobytu bylo hlavní město Paříž, kde jsme prošli místa spojená s demonstracemi v květnu 1968 – latinskou čtvrť s důležitým centrem dění – univerzitou Sorbonnou. Znovu jsme si přiblížili dramatické okamžiky té doby. Pátek jsme spolu s francouzskými studenty strávili ve škole a pracovali jsme na projektech ohledně roku 1968. Poté jsme se účastnili vyučovacích hodin jako například inženýrství, španělština a dějepis. Ve školní aule jsme prezentovali námi připravené projekty ohledně Francie roku 1968 a francouzští studenti nám prezentovali jimi připravené projekty ohledně ČSSR této doby. Celý týden byl velice pestrý a plný zajímavých zážitků. Byli jsme sice trochu unaveni mluvením anglicky, ale určitě se naše jazykové dovednosti zlepšily a jsme moc vděční, že jsme takou příležitost dostali.
        Velkým přínosem pro nás všechny byla možnost mluvit anglicky a poznat se s novými lidmi z jiné země. Všichni jsme si naše společné dny užili a věříme, že na ně budeme nadále vzpomínat. Závěrem bychom chtěli poděkovat našim vyučujícím, a to Dr. Haně Dytrtové a Mgr. Jolaně Kouřimové, za skvělou realizaci celého našeho projektu.

Studenti 3. B, Gymnázium Vysoké Mýto