• Exkurze 3. ročníku do Terezína

• 17.04.2019 10:01
      • Exkurze 3. ročníku do Terezína
      • Dne 12. dubna 2019 se třídy 3. A a 3. B společně vydaly na tajemnou cestu historií do Terezína. Jedná se o malé městečko, které mělo sloužit ve válečném období jako pevnost. Bylo však během 2. světové války zneužito nacisty jako ghetto, kde se shromažďovali Židé. Terezínem prošlo dohromady nad 150 000 Židů. Žáci byli seznámeni s veškerou problematikou, se kterou se Židé, zde v Terezíně, museli potýkat. Bylo jim rovněž přiblíženo, jak moc obtížné zde bylo žít. Podmínky byly strašlivé, a tak zhruba každý čtvrtý zemřel již v Terezíně. Ke konci války zde vypukly různé epidemie, čímž se úmrtnost ještě několikanásobně zvětšila. Umíralo se zde nejen hladem, ale i na nemoci. Ghetto obývaly všechny věkové kategorie, avšak vůbec nejtěžší to měli staří. Měli totiž snížené příděly potravy, protože nemohli pracovat. Úmrtnost u nich tak byla ještě větší. Z Terezína byli vysílaný transporty smrti, které odvážely Židy do koncentračních táborů po celé Evropě. Koncentrační tábory přežila jen hrstka šťastlivců.

Následovala prohlídka Malé pevnosti, která ale rozhodně jako malá nevypadala. Jednalo se o vězení, kde byli vězněni odpůrci nacistů. S vězni se zde zacházelo velmi tvrdě, a tak jen málokdo přežil. Hlídači nad nimi měli neomezenou moc, proto byli vězni mnohdy mučeni i pro zábavu.
        Studenti byli z exkurze nadšení a tímto děkují pedagogům Müllerovi a Holické.

Vojtěch Krejsa, 3. A