• Exkurze studentů společenských věd do Prahy

• 19.10.2018 08:42
      • Exkurze studentů společenských věd do Prahy
      • Dne 3. 10. 2018 se studenti předmětu společenské nauky tříd 4. A a 4. B zúčastnili exkurze do našeho hlavního města Prahy. Paní profesorka Šalounová vše výborně naplánovala a my jsme se těšili, co nového se dozvíme.

Jako první jsme měli v plánu navštívit Petschkův palác, který se nachází nedaleko hlavního nádraží v ulici Politických vězňů. Už název ulice napovídá, že se jedná o místo s velmi smutnou historií. Ačkoliv byla tato budova postavena původně jako bankovní dům, v období druhé světové války se zde usídlila německá tajná státní policie a zřídila si zde svoji hlavní úřadovnu v Protektorátu Čechy
        a Morava. Výstavními prostory nás provázel milý pán, dnes už bychom řekli pamětník, který toto období hrůzy zažil, a i díky tomu si budeme všichni tento zvláštní pocit pamatovat. Veškerý prostor
        a nábytek je původní, proto když jsme procházeli, cítili jsme napětí a někteří možná i úzkost, která je - a už navždy bude ve zdech tohoto domu zakořeněna. Na závěr této prohlídky jsme uctili minutou ticha památku všech lidí, kterým tato doba vzala nebo ztrpčila život, a položili jsme zde květinu. Odcházeli jsme všichni s velmi silným zážitkem, který by si měl zažít a uvědomit každý.

Po prohlídce Petschkova paláce jsme měli bezmála hodinový rozchod na Václavském náměstí, odkud jsme se přesunuli na Pražský hrad, kde nás čekala druhá část našeho programu. Jednalo se
        o výstavu, která nesla název „Doteky státnosti“ a nachází se v Jízdárně Pražského hradu. Výstava nás provedla dobou od roku 1918 do současnosti a ukázala nám, že ačkoliv byla řada státních symbolů v průběhu let několikrát zneužita, stále se jedná o tytéž symboly, za které byli naši předkové ochotni položit život. Tato výstava byla komentována a i díky milé paní průvodkyni se nám moc líbila. Mohli jsme vidět několik zajímavých exponátů, jako například prvotní návrhy československé vlajky, pracovní stůl Tomáše Garrigua Masaryka nebo třeba automobil Antonína Novotného, který se mi obzvlášť líbil. Po této výstavě mohl v Praze každý zůstat dle svého uvážení, ale exkurze oficiálně končila na Pražském hradě.
        Jako třída jsme velmi rádi, že nám paní profesorka Šalounová umožnila strávit takto zajímavý den a tímto jí děkujeme.

Adéla Hájková, 4. B