• Exkurze do švýcarského CERNu

• 26.03.2019 18:53
      • Exkurze do švýcarského CERNu
      • Jednoho pátečního večera skupina studentů a pedagogů vyměnila pohodlí svých postelí za sedačky v dálkovém autobuse a vydala se na dalekou cestu za sýrem, čokoládou a poznáním podstaty Vesmíru.
        Prvním bodem programu byla prohlídka Kostnice následovaná vědeckým centrem Technorama, kde některé studenty zvláště zaujal rotující tunel, jehož překonávání po dvou či jedné noze se stalo velkou výzvou, takže se na tamějších technických zázracích vyřádili studenti skoro stejně jako pedagogický dozor.
        Již od prvního dne byli tedy do událostí zájezdu vžiti všichni naplno. Z dobré nálady nás pak už nemohlo vyvést ani skromnější ubytování, zvláště když nás u něj přivítal nádherný pohled na Ženevské jezero a Alpy ozářené červeným zapadajícím horským Sluncem.
        Program druhého dne započal prohlídkou města Lausanne, kde si někteří zájemci prohlédli Olympijské muzeum, jiní se kochali výhledem na přístav Ouchy nebo se procházeli historickými uličkami. Odpolední “nenáročnou procházku“ po vinicích někteří pojali jako běh do vrchu, jiní jako focení vodopádů. Zkrátka si každý na zájezdu našel to své.
        Doposud nás naštěstí nepřišel navštívit jediný vetší mráček. Všechny se totiž schovávaly za rohem, aby si spolu s námi mohly prohlédnout městečko Montreaux společně se zdejším hradem Chillon.
        Ráno jsme se (již bez mráčků) vydali na prohlídku historické části Ženevy, po níž následoval hlavní bod programu celého zájezdu – návštěva CERNu, jehož nejzajímavějšími částmi nás provedli čtyři milí a vtipní zdejší zaměstnanci z českých a slovenských řad, kteří nejednoho studenta inspirovali k přehodnocení svého budoucího povolání.
        Cestování autobusem nám po celý zájezd kromě pohledu na švýcarskou krajinu a obědových balíčků od pana kuchaře zpestřovala i paní průvodkyně příležitostnými zeměpisnými a historickými zajímavostmi. Ke všeobecnému nadšení sem tam přidala i vtípek.
        Poslední den, kdy si snad každý povzdechl, jak rychle nám zájezd utekl, jsme se stali gurmány. Kromě malebného městečka Gruyére jsme totiž navštívili zdejší sýrárnu společně s nedalekou čokoládovnou Cailler, jejichž prohlídky zaměřené na historii a výrobu sýrů a čokolády nám naplnily nejen mozky vědomostmi, ale i žaludky.
        S plnými břichy jsme vyrazili na prohlídku historické části Bernu, kde jsme mohli vidět katedrálu Münster nebo dům Alberta Einsteina, jehož E=mc2 už pro nás není po tomto zájezdu záhadou. Poté již bohužel nezbývalo než naposledy pozdravit pány řidiče a vydat se na dlouhou cestu domů.
        Kateřina Chaloupková, 4. B, Martin Vaněk, 4. A

Na 5 dní se studenti Gymnázia Vysoké Mýto rozhodli opustit školní lavice a vydat se do Švýcarska. První zastávka byla v Kostici. Viděli jsme, kde byl Jan Hus odsouzen, následně také místo jeho upálení. Téhož dne odpoledne jsme ve městě Wlnterthur navštívili vědecké centrum Technorama. Další den jsme po probuzení vyrazili do města Lausanne, kde jsme si prošli park s exponáty týkajících se olympijských her, největší nadšenci vstoupili i do muzea. Odpoledne jsme po návštěvě vinic šli pěšky z malebného městečka Montreaux k nedalekému hradu Chilon, bohužel nás přepadla menší dešťová přeháňka. Naštěstí jsme se všichni vrátili a mohli se připravit na náš hlavní cíl celého zájezdu – CERN. Po odborné prohlídce jsme byli nadšení a také motivovaní k tomu stát se fyziky. Poslední den, pro mnohé z nás nejvíce očekávaný, jsme navštívili sýrárnu a čokoládovnu – ochutnávka byla samozřejmostí. Před odjezdem jsme stihli projít i hlavní město Švýcarska Bern.
        Blanka Horáčková, 3. B