• Projektový den 2. A – kultura v Brně

• 18.06.2024 11:39
      • 11. června 2024 se uskutečnil tradiční výjezd za kulturou s hudební a výtvarnou výchovou.
      • Výjezd je završením studia těchto předmětů na naší škole. Vždy vycházíme z aktuální nabídky od Národního Divadla Brno či Praha a následně vybíráme výstavy. Studenti sexty měli štěstí, že mohli vidět v primě operu Leoše Janáčka Příhody Lišky Bystroušky a nyní balet zachycující strhující životní příběh módní návrhářky Coco Chanel jako nebojácnost, dravost a risk, stejně jako vkus, filozofie a značka. Současný balet Mária Radočovského pojednává o ženě, která zásadně ovlivnila svět módy.
        Dále byla zařazena výstava Beyond the Sound, která se nachází v Domě umění hned vedle Mahenova divadla. Jedná se o mezinárodní výstavu představující současný přístup ke specifické a živé umělecké oblasti zvukového umění. Každý z vybraných umělců reprezentuje rozdílný přístup ve využití zvuku jako komunikačního média.
        Na samotný závěr jsme vybrali Kalina Gallery, kde jsme mohli zažít výstavu „Slov škoda“ od Krištofa Kintery. Tento umělec určitě patří k nejpopulárnějším současným českým intermediálním tvůrcům.
        Počasí vyšlo nádherně, studenti byli milí, vše se zvládlo naprosto plynule bez sebemenších problémů. Budeme se těšit zase někdy příště.
        Mgr. Michaela.Shánělová, MgA. Marta Hošková

Komentáře studentů:
        „Výlet byl pro mě nezapomenutelným kulturním zážitkem. Obě výstavy mi přinesly nový pohled na umění a musím přiznat, že jsem v životě nic podobného neviděl (do včerejška jsem nevěděl co je asambláž). Ohromila mě především výstava Beyond the sound svým audiovizuálním spojením. Celkově hodnotím včerejší výlet kladně. Co se týče baletu, líbila se mi více ta část před přestávkou. „

„ Líbilo se mi, jak to bylo uspořádané ve smyslu, že kdybychom šli do dvou galerií za sebou, tak by to bylo unavující, ale takhle, když to bylo proložené baletem, mě to bavilo. Ten balet se mi páčil opravdu velmi hodně, bylo to krásné i po hudební stránce. Bylo to moc fajn i zajímavé.“

„Ačkoli bylo ranní vstávání nepříjemné, tak to byla jediná obtíž za celý den. Výstava Beyond the Sound mi přišla zajímavá – propojení zvuku a umění v jednom. Představení Coco-Chanel uteklo poměrně rychle, ačkoli pomalým a nepochopitelným pasážím jsme se nevyhnuli. Poslední výstava mi přišla zajímavá svojí abstraktností, kdy mi připadalo, že autor hodil na plátno náhodné předměty, což pro mě bylo nezvyklé.“