• Erasmus+ na Gymnáziu Vysoké Mýto

• 07.06.2024 13:38
      • V týdnu od 27. 5. do 31. 5. 2024 ožily chodby vysokomýtského gymnázia hlasy nadšených zahraničních studentů, kteří se sem sjeli v rámci programu Erasmus+.
      • Slyšet byla kromě angličtiny coby hlavního komunikačního jazyka také němčina, španělština, francouzština a italština. Naše škola hostila šest desítek studentů a učitelů. Jednalo se o souběh dvou projektů: Multiprojektu se školami z italské Parabity, francouzského La Roche sur Yon, španělské La Palmy a Ibizy, a projektu Positive Vibes se školami z německého Kasselu a irského Midletonu. První zmíněný projekt přinese ještě v příštím roce další setkání. A zároveň využívá trendu dlouhodobých mobilit, při kterých student vycestuje na mnohem delší než týdenní pobyt. Konkrétně v tomto projektu přivezla italská škola dvě studentky, které tu zůstávají na celý měsíc. Ve stejném duchu vyšle i naše škola v příštích letech studenty k několikatýdennímu studijnímu pobytu v zahraničí.
        Projekt Positive Vibes zde zažil své vyvrcholení a uzavření. Jednalo se o projekt se zaměřením na duševní zdraví, v němž se studenti v průběhu prvních dvou mobilit zaměřili sami na sebe, a u nás ve Vysokém Mýtě se pak jali šířit pozitivní energii i ve svém okolí: rozdávaly se osobně napečené a nazdobené perníčky, vlastnoručně vyrobené záložky do knihy, zpívalo se v ulicích, hrálo se divadlo pro žáčky základní školy, rozdávaly se úsměvy a pohoda v pečovatelském domě a  šířila se myšlenka na sousední střední škole. I přes odlišnou náplň měli studenti obou projektů hojnou možnost se prolnout a užít si multikulturní týden. Program byl našlapaný a celý týden utekl jako mávnutím kouzelného proutku. Kromě zážitků a zkušeností si studenti odnesli klíč k branám do zahraničí a v některých případech dokonce zasadili semínko přátelství.
        Velký dík patří všem našim studentům, kteří se podíleli na organizaci aktivit po celý týden a v mnoha ohledech drželi v rukou otěže úplně sami. Odvedli skvělou práci a jejich přičiněním získal tento týden punc nezapomenutelnosti. Poděkování patří také týmu pedagogů, z nichž se zapojila velká část a fungovali jako dobře namazaný stroj. Díky, byl to náročný, ale krásný týden.

za kolektiv organizátorů Mgr. Radka Lipertová