• 150 let od narození JUDr. Emila Martince

• 22.01.2019 17:27
      • 150 let od narození JUDr. Emila Martince
      • 21. ledna roku 1869 se narodil JUDr. Emil Martinec, absolvent vysokomýtského gymnázia, který se za první republiky stal významnou osobností respektovanou i v zahraničí, a to nejen v oblasti celních zákonů, jichž byl i tvůrcem. Tomuto jubileu byla ve dnech 17. až 19 ledna věnována I. KONFERENCE HISTORIKŮ CLA, CELNICTVÍ A FINANČNÍ STRÁŽE RČS, při níž zazněla řada přednášek. Protože se našemu gymnáziu podařilo dohledat mnoho dobových dokumentů a zajímavých údajů, měli jsme možnost se konference aktivně zúčastnit. Účastníci akce byli seznámeni i s osudy dalších studentů našeho gymnázia – zmiňme třeba cestovatele a spisovatele Aloise Musila; litomyšlského historika  Antonína Tomíčka,  brněnského beletristy Otýna Břeňka a dalších. Řada skvělých absolventů dokazuje, že naše škola má skvělé tradice, k nimž se může hrdě hlásit i nyní.

Součástí konference bylo i setkání v Horním Jelení, kde naše škola obdržela ocenění hejtmana kraje, starosty Horního Jelení a Východočeského spolku celních veteránů za propagaci a osvětu významné osobnosti meziválečného Československa.

Mgr. Zbyněk Přibyl