• Výstava Dvě podoby písma

• 05.06.2020 12:39
      • Výstava probíhá ve vestibulu Městské knihovny ve Vysokém Mýtě od 6. do 30. 6. 2020.
      • Na výstavě můžete najít dva odlišné přístupy k písmu a jeho výtvarnému vyjádření.

První přístup je spíše studijní, tedy nápodoba a inspirace středověkými texty s iluminacemi. Tomuto jsme se věnovali s prvním ročníkem vyššího gymnázia, kdy jsme tematicky navázali na teorii dějin středověkého umění.

Snažili jsme se přiblížit práci v klášterních skriptoriích třeba i tím, že jsme si vyzkoušeli práci s pravým plátkovým zlatem, které jsme pokládali na papír pomocí žloutku nebo bílku.
        Druhý přístup je naopak konceptuální – přiřazování vybraných barev k jednotlivým písmenům. Na tomto způsobu práce s textem jsme pracovali s tercií, tedy studenty nižšího gymnázia.

Nejdříve si žáci vybrali svoje životní motto nebo napsali sami inspirativní text a poté si vytvářeli vlastní vzorníky písma.

Na konci tak vznikly abstraktní originální obrazy, které barevnými kombinacemi překvapily i samotné tvůrce.

Text bez znalosti vzorníku tedy nelze přečíst. Tím vzniká ještě další rozměr jednotlivých maleb a to je jejich tajemství.

MgA. Marta Hošková