Aktuality 25-26

      • Studenti kvarty nahlédli do soudní síně

      • 21.06.2026 16:21
      • 15. června 2026 jsme se třídou kvarta vydali na exkurzi k okresnímu soudu do Ústí nad Orlicí.

      • Kvarta ovšem nebyla jedinou třídou, která se letos k soudu podívala. Květen a červen totiž v hodinách občanské výchovy a základů společenských věd patří právu. Postupně jsme tak se třídami 2. A, 2. B a nakonec s kvartou vyrazili na exkurzi k našemu nejbližšímu okresnímu soudu.
        S každou třídou jsme zhlédli několik zajímavých trestních řízení – případy internetových podvodů, vydírání, krádeží, drogové trestné činnosti nebo třeba ublížení na zdraví mezi dvěma pejskaři. Dozvěděli jsme se, jaký je rozdíl mezi hlavním líčením a veřejným zasedáním. O práci státního zástupce, advokáta a soudce jsme si po skončení jednání popovídali přímo s lidmi, kteří tato povolání vykonávají. Byl samozřejmě i prostor pro zvídavé dotazy studentů.
        Po polední pauze jsme strávili další hodinu a půl v novém parku u Roškotova divadla. Venku si studenti ve skupinové práci zopakovali soudní systém v ČR a formou pohybové hry si osvojili legislativní proces.
        Děkuji všem třídám, které se letos se mnou k soudu vydaly, za jejich vzorné chování u soudu, skvělé dotazy a pilnou práci v parku.
        Mgr. Vanda Staňková

      • Zpět na seznam článků