• Soutěž Grafika 2021

• 08.09.2021 09:17
      • Mezinárodní soutěž v malování na počítači Grafika 2021
        V pátek 3. 9. 2021 byla vernisáží zahájena v Městské knihovně výstava prací vytvořených v rámci mezinárodní soutěže Grafika 2021.
        Grafické práce žáků: School OU Petko Varna zde
        Grafické práce žáků: Vasil Levski Secondary School, Dolni Chiflik zde
        Grafické práce žáků: Základná škola J. M. Petzvala, Spišská Belá zde
        Foto z výstavy zde

• Jedná se o soutěž v malování obrazů na počítači na společné téma v různých grafických programech. Soutěží mezi sebou studenti naší školy Gymnázia Vysoké Mýto a studenti z přihlášených škol z partnerských měst Vysokého Mýta. Letošní téma bylo „Krajina“. Sešlo se 50 prací ze Slovenska, Varny a Chifliku. Nejlepší z nich byly odměněny. Vernisáže a ocenění prací se účastnili zástupci Města, Gymnázia a delegací partnerských měst. Práce našich studentů na stejné téma jsou oceněny v rámci školní soutěže Malování 2021.
        Gratulujeme všem oceněným a těšíme se na další ročník soutěže v roce 2022.

International competition in computer painting Graphics 2021

On Friday, September 3, 2021, the opening of the exhibition of works created within the international competition Graphics 2021 was opened in the Municipal Library. It is a competition in painting images on a computer on a common theme in various graphic programs. Students of our Vysoké Mýto Grammar School and students from registered schools from the partner cities of Vysoké Mýto compete with each other. This year's theme was "Landscape". There were 50 works from Slovakia, Varna and Chiflik. The best of them were rewarded. The opening and awarding of works were attended by representatives of the City, the Grammar School and delegations of partner cities. The work of our students on the same topic is awarded in the school competition Painting 2021.

Congratulations to all the winners and we look forward to the next year of the competition in 2022.