• Bezpečný Internet

• 16.05.2019 12:26
      • Bezpečný Internet
      • Také v letošním školním roce jsme uspořádali ve spolupráci se společností NIC akci zaměřenou na nebezpečí hrozící žákům na Internetu. Přednáška byla určena pro studenty prvních ročníků střední školy. Společnost NIC přišla letos s novým modelem, kdy studenti pracovali na počítači v rámci workshopu na téma Digitální stopa.
        Interaktivní výukový modul „Digitální stopa“ se zaměřuje na problematiku digitálních stop a přidružených sociálně patologických jevů, jako je kyberšikana, sexting nebo zneužití osobních údajů.
        Výukový modul „Digitální stopa“ je založen na smyšleném příběhu 14 leté Barbory Bezhlavé, která svým neopatrným počínáním zanechala na Internetu velmi zranitelnou digitální stopu, čímž se stala snadnou obětí kyberšikany. Výukový modul je koncipován jako e-learningový interaktivní test, jehož prostřednictvím žáci detektivní formou odpovídají na otázky a úkoly, které vyplývají z Bářina příběhu. Úkolem žáků je zjistit potřebné informace z prostředí Internetu a sociálních sítí, za pomoci těchto informací celý příběh postupně rozplést a Báru najít. Posláním aktivity je uvědomit si význam vlastního soukromí a nastínit nejčastější rizikové situace spojené s digitální stopou (kyberšikana, sexting, atd.). Praktickým výsledkem má být případná individuální revize profilů žáků na sociálních sítích a sestavení základních pravidel pro bezpečné chování na Internetu. Výukový modul má být současně i návodem, jak se zachovat a na koho se obrátit v případě, že se žáci s daným rizikovým chováním a příslušnými jevy setkají například ve svém okolí.
        Za vyučující Informatiky Mgr. Jana Kubcová