• Setkání v Luži

• 30.03.2022 19:44
      • V pátek 25. 3. 2022 se vydali studenti gymnázia do Luže v rámci projektového dne mimo školu.
      • Náplní akce bylo setkání s pamětníkem Richardem Huschem, který nám přiblížil smutné a tragické osudy našich židovských spoluobčanů v Luži a blízkém okolí. Vzpomínky muže, který si navzdory požehnanému věku 92 let stále živě pamatuje onu dobu, silně zapůsobily a jsou mementem pro dnešní dobu. Naši skupinu rovněž doprovázela Mgr. Soňa Sílová, která nás obeznámila s místními dějinami a Bc. Soňa Krátká z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.  Ta nás svým zasvěceným výkladem přivedla k pochopení baroka a připomněli jsme si autory spjaté s naším krajem – mimo jiné Terézu Novákovou a Jiřího Šotolu. Prohlídka židovské synagogy a hradu Košumberku byla působivým vrcholem naší akce.

Našim laskavým průvodcům děkujeme a těšíme se opět na shledanou.

Mgr. Zbyněk Přibyl